Warsztat frywolitki 21-22 stycznia 2017

Zapraszamy pierwszy w tym roku, ale ostatni w najbliższej przyszłości, warsztat koronki czółenkowej (frywolitki) dla początkujących. Od lutego 2017 zaś rozpoczynamy kurs dla średnio- zaawansowanych i zaawansowanych (można już wstępnie zgłaszać się na kontakt@koronczarnia.pl w celu wspólnego ustalenia terminów i programu).

FRYWOLITKA to rodzaj koronki artystycznej. Technika jest bardzo stara, prawdopodobnie była znana już w czasach starożytnych (Egipt, Chiny). Do Europy trafiła w XVII wieku i bardzo spodobała się w kręgach arystokratycznych, ale wcale nie dlatego, że efektem były piękne koronki. Panie uznały po prostu, że ich dłonie pląsające z czółenkiem dobrze wyglądają, niezależnie od końcowego efektu, który zresztą nie był tak zachwycający jak dziś, gdyż nie znano jeszcze kilku sprytnych rozwiązań.

Z dzisiejszego punktu widzenia frywolitka, oprócz tego, że piękna, misterna i filigranowa, ma tę niewątpliwą zaletę, że jest mobilna, tzn. zajmuje tak mało miejsca, że w każdej chwili robotę można przerwać, wsadzić w kieszeń i kontynuować np. w pociągu lub podczas nudnego wykładu.

MIEJSCE: warsztaty odbędą się w gospodarstwie Koronczarnia na Warmii, 25 km od Olsztyna. Gospodarstwo położone jest na kolonii wsi Nowe Kawkowo, z dala od cywilizacji. Warsztaty będą więc znakomitą okazją do odpoczynku wśród polodowcowych pagórków, pól i lasów.

WARSZTATY skierowane są do osób, które chcą praktycznie poznać podstawy techniki koronki czółenkowej. Nauczymy się stawiać pierwsze kroki i figury w tańcu z czółenkiem: po kole i po łuku ;) Nauczymy się również jak te figury łączyć, zdobić oraz co począć, kiedy wciągnie nas frywolitkowy taniec – gdzie szukać wzorów i schematów oraz przede wszystkim jak je rozczytać.

PLAN warsztatu:
Sobota
14.00 – na początek coś na ciepło do przekąszenia;)
15.00 -19.00 – WARSZTAT
19.30 – kolacja
20.30 – 21.30 – WARSZTAT (czytanie schematów)
Niedziela
9.00 – śniadanie
10-13.30 – WARSZTAT
ok.14.00 – coś ciepłego do przekąszenia na koniec;)

PROWADZĄCA: Monika Paśnik-Petryczenko, od 2007 roku prowadzi na Warmii pracownię Koronczarnia (www.koronczarnia.pl). Współpracuje ze Stowarzyszeniem Ręką Dzieło i Stowarzyszeniem Węgajty realizując artystyczne, edukacyjne i badawcze projekty w zakresie tradycyjnego rękodzieła, muzyki, tańca i teatru. Koronczarnia ma znak jakości Poland/Handmade w kategorii “Frywolitka”.

KOSZT warsztatu (w tym materiały i pyszne domowe jedzenie): 200 zł. Dla osób, które zgłoszą się jako pierwsze, mamy kilka miejsc noclegowych na miejscu w warunkach domowych gratis (z własnym śpiworem). Dla pozostałych uczestników – nocleg w pobliskich przepięknych gospodarstwie Lawendowe Pole www.lawendowepole.pl lub Cegielnia Art letycjaska.wixsite.com/cegielniaart (za dodatkową opłatą).

ZGŁOSZENIA prosimy przysyłać mailem na adres: kontakt@koronczarnia.pl. Ilość miejsc jest ograniczona – będziemy pracować w małej, kilkuosobowej grupie. W odpowiedzi na zgłoszenie przyślemy nr konta z prośbą o wpłatę zaliczki, która jest równoznaczna z rezerwacją miejsca.

W razie pytań czy wątpliwości prosimy pisać na kontakt@koronczarnia.pl lub dzwonić: 516620088


Comments are closed.